הכן גופך לחורף

החורף בפתח וזה סימן להחלפת הבגדים בארון, קניית מטריות ושאר התארגנויות ויחד עם זאת חשוב גם להתאים את התפריט שלנו לימים הקרים.

מצורפים לכם כאן ארבעה טיפים שיעזרו לכם להכין את גופכם לחורף ולהתאים את התזונה שלכם לעונה הקרה.

אכלו מזונות מחממים– את תחושת הקור של החורף חלקנו אוהבים וחלקנו פחות.
אולם בכל מקרה זה הזמן המתאים לשלב בתפריט מזונות מחממים. המומלצים מבניהם- דייסות, תבשילים, מרקים וירקות מבושלים. כולל ירקות שורש המתאימים למרקים ותבשילי קדירה. את ארוחת הצהריים וארוחת הערב מומלץ לעשות על בסיס מזונות חמים.
בנוסף, ישנם מזונות הנחשבים מחממים לפי הרפואה המסורתית. אלו בעיקר ירקות ופירות כתומים- פלפל כתום, גזר, דלעת ובטטה. ישנם גם תבלינים מחממים- פלפל חריף, ציפורן, הל, ג’ינג’ר וקינמון. מומלץ לשלב תבלינים וירקות אלו במגוון תבשילים כמו מרק, דייסות ואפילו תה.

אכלו מזונות משביעים– אנשים רבים מרגישים רעבים יותר בחורף. הסיבה לכך היא שככל שיש לנו פחות אור כך הגוף מייצר פחות סרוטונין שמשפיע בין השאר על תחושת השובע.
לכן חשוב לשים דגש בתפריט על מזונות שמגבירים את תחושת השובע. השילוב של חלבון ודגנים מלאים הוא השילוב המנצח ליצירת שובע. דגנים מלאים מצויים בלחם מלא, שיבולת שועל, כוסמת, שיפון וקטניות. ואילו חלבונים קיימים בעיקר בבשר, דגים, ביצים, עוף, קטניות ומוצרי חלב. דוגמאות לשילוב נכון יהיו למשל ארוחה מבושלת עם מנה בשרית ותוספת מדגנים מלאים, ארוחה של דייסת שיבולת שועל על חלב, מרק ירקות עם חומוס וגריסים או מנה של אורז עם עדשים.

חזקו את מערכת החיסון– עונת החורף מתאפיינת בתחלואה גבוהה יותר ולכן חשוב לחזק את המערכת החיסונית שלנו. ויטמינים ומינרלים כמו- ויטמין C, D, ברזל ואבץ חשובים לתפקוד מערכת החיסון באופן מיוחד . כדי לקבל אותם הקפידו על: אכילת ירקות ופירות כמו עגבניה, פלפל בכל הצבעים ופירות הדר שמספקים כמות גבוהה של ויטמין C, אכילת דגים ומזונות מועשרים המכילים ויטמין D וכדי לקבל ברזל ואבץ שלבו גם בשר, עוף ביצים ואגוזים.

אל תשכחו לשתות- בחורף אנשים רבים מרגישים פחות חשק לשתות באופן כללי ובפרט מים . יחד עם זאת כדאי לזכור שהמים חשובים לוויסות טמפרטורת הגוף ובנוסף כשנמצאים באוויר מחומם ויבש שנוצר בגלל המזגנים יש אידוי ויובש מוגבר של העור ולכן חשוב להקפיד על שתיה. מלבד מים מומלץ לשתות חליטות למיניהם שמכילות נוגדי חמצון והן בריאות במיוחד לדוגמא- חליטה של נענע, קמומיל, מליסה, לואיזה ותה צמחים. כל אלה גם מחממים וגם עשירים ברכיבים צמחיים בריאים.

אז שיהיה לכולנו חורף בריא וחמים!

בחורף מומלץ לשלב ירקות עשירים בויטמין C.
בניהם פירות הדר, פלפל ועגבניות. ותבלינים מחממים כמו: פלפל חריף, ציפורן, הל, ג’ינגר וקינמון.